Wzdowianka

BLOG O RĘKODZIELE

Południce

Pamiętam jak mnie ciocia Irena nimi straszyła, kiedy szliśmy w pole. Nikt mi nie wyjaśnił jednak co to, więc  Południce pozostały  na zawsze w sferze niedopowiedzenia. Żeńska końcówka świadczy o kobiecości, a że mnie wsadzą do worka i zabiorą, wskazywało wówczas na  ich nie do końca szlachetne zamiary. Ale teraz myślę sobie, że mogą mnie porywać, kiedy tylko zapragną.

Południce  spotkały się w 2008 roku na Uroczysku (Festiwalu Spotkań z Naturą i Sztuką), bo gdzieżby indziej. Brały wtedy udział w warsztatach śpiewaczych prowadzonych przez  jedną z naszych utalentowanych koleżanek, Julitę Charytoniuk. Od tamtego czasu spotykają się, żeby razem pośpiewać.

Przez grupę przewinęło się wiele osób, a obecnie Południce to: Ania Błachno, Urszula Komsta, Maria Kojota, Magdalena Wieremiejuk, Maria Żynel, Bożena Gawryłkiewicz oraz nasza Julka. Odnosi się wrażenie, że występy, konkursy i nagrania, są jedynie skutkiem ubocznym tego spotkania. Południce traktują muzykę bardzo terapeutycznie, śpiewają wszak pieśni, które wykonywało i wykonuje nadal pokolenie ich babć. Te kobiety naprawdę przeżywały swoje historie, później nuciły je dzieciom, ganiły nimi mężów a czasem lamentowały po odejściu bliskich osób. Jest to jednak muzykoterapia nie tylko dla śpiewających, ale też dla słuchaczy. W Białymstoku tak się robi ustawienia rodzinne 😉

Na koncie mają płytę pt: Południce/Elektronice. Jest to zbiór pieśni ludowych Z Polski, Ukrainy i Białorusi w elektronicznej aranżacji. Album jest bardzo dobrze wyprodukowany i smaczniutki. Ja się nim ładuję kiedy spadają liście, co i Wam polecam. Całość jest dostępna na youtube. Zaśpiewały też 3 utwory a capella na płycie „Pieśni z Kożyna” (album przedstawia tradycje muzyczne tej podlaskiej wsi).

Julita oprócz śpiewania w zespole, zajmuje się  działalnością edukacyjną i etnograficzną, ale to zostawimy sobie na raz następny, bo warto opowiedzieć o tym więcej.

Za stworzenie tego wpisu chciałam serdecznie podziękować samej Julicie, gdyż była bardzo pomocna, odpowiadała na pytania i nie stawiała oporu. Tutaj można polubić.

Zdjęcie tytułowe (czyli to na samej górze) pochodzi z projektu Portret potrójny / Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Niestety nie umiemy go podpisać.

POŁUDNICE WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ.

 

Południce vs Griot Groove, „Mamo moja mamo”

 

_95c7941

1-szy koncert projektu Południce/Elektronice, 2012 r., Supraśl, fot. Magia Podlasia

 

66977

fot. S. Wieczeryńska

 

Południce – koncert pieśni nadnarwiańskich (2015 r.)

ppoludnice-i-spiewaczki-z-malinnik

Południce i śpiewaczki z Malinnik (maj 2015) – koncert w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fot. J. Bakunowicz

 

Południce podczas konkursu „Stara tradycja” w Warszawie (2016 r.)

10520097_417485518392708_4041152931543282469_n

Hapening w w ramach projektu Sztuka/Globalizacja, fot. Kojart Studio

 

Przed koncertem na Greek Festiwal w Olsztynie (2014 r)

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Wzdowianka

Theme by Anders Norén