Wzdowianka

BLOG O RĘKODZIELE

Widymo

Jak myślicie, skąd wzięła się nazwa Karpaty? Niektórzy twierdzą, że pozostawili ją po sobie Celtowie, którzy zamieszkiwali teren Karpat od III w.n.e. Bardzo mi się podoba ten pomysł, ponieważ wówczas tłumaczenie tego słowa wyglądałoby tak:

„carp” albo „crap” – SKAŁA i „aith”, „aigh” – WYSOKA.

Przez tę Wysoką Skałę od setek lat wędrowali koczownicy, pasterze, kupcy, jednym słowem migranci. Wędrowali i śpiewali, chciałoby się powiedzieć.

Do tradycji pieśni karpackich wracają w swojej twórczości dziewczęta z Sanoka. Zespołu Widymo nie trzeba przedstawiać nikomu. Starsi absolwenci może nie pamiętają wszystkich członkiń aż tak dokładnie, ponieważ Widymo zawiązało się w roku 2000. Na pewno jednak pamiętają naszą wzdowską Mać, Mariannę, która uczyła we Wzdowie i uczy w Woli Sękowej haftu krzyżykowego oraz śpiewu.

Co na liście wszystkich naszych koleżeńskich przedsięwzięć wyróżnia właśnie ten zespół? To, oczywiście, mnogość koleżanek w nim występujących. W grupie wybitnych wokalistek pod batutą Marianny Jary występują między innymi pani dyrektor Monika Wolańska, Aleksandra Rózga znana z wielu projektów muzycznych no i Susanna Jara, która obecnie prowadzi również karierę solową. O wszystkim wam jeszcze opowiemy.

Dziewczyny jeżdżą z koncertami po całej Europie, i przywożą nagrody. Udzielają się także na nagraniach innych, zaprzyjaźnionych zespołów. Ale w naszej pamięci zawsze pozostaną jako te, które występowały rok rocznie z okazji wzdowskiej wigilii i swoją obecnością uświetniały tę uroczystość. Dziękujemy Wam za to, że mogliśmy spędzać ten wieczór w tak doniosłej atmosferze i życzymy wielu sukcesów.

O koncertach i nowych inicjatywach możecie dowiedzieć się z blogga zespołu Widymo albo z ich fp, z którego pochodzą zdjęcia. Niestety autorzy są nam nieznani. Jak się przyznają to ich podpiszemy:)

 

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Wzdowianka

Theme by Anders Norén